sobota, 13 czerwca 2009

Odwołanie członka zarządu

Odwołanie członka zarządu sp. z o.o. możliwe jest w każdym czasie w drodze uchwały wspólników.

Um. sp. może zawierać inne postanowienia, w szczególności ograniczać prawo odwołania członka zarządu do ważnych powodów (np. nieudzielenie absolutorium lub niestosowanie się do uchwał zarządu lub długotrwała choroba) lub może w inny sposób oznaczyć tryb odwołania (w tym organ odwołujący).

Odwołanie w trakcie trwania kadencji = mandat członka zarządu trwa krócej niż kadencja.

Przez fakt odwołania członek zarządu nie zostaje pozbawiony roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu. Jeżeli chodzi o roszczenia ze stosunku pracy, to są to przede wszystkim roszczenia związane z wadliwym prawnie rozwiązaniem um. o pracę. Zatem odwołany członek zarządu może dochodzić przed sądem pracy swoich roszczeń, wskazując na wadliwość dokonanego wypowiedzenia.

Odwołany członek zarządu, mimo że nie posiada już mandatu, zachowuje określone prawa i obowiązki względem sp., tj. jest uprawniony i obowiązany (chyba że akt odwołania stanowi inaczej) do:

  • złożenia wyjaśnień w toku przygotowania sprawozdania zarządu z działalności sp. i sprawozdania finansowego, obejmujących okres pełnienia przez niego funkcji członka zarządu oraz
  • do udziału w zgromadzeniu wspólników zatwierdzającym sprawozdania roczne.

"Dopuszczalna jest sytuacja, w której odmowa udzielenia absolutorium nie prowadzi do odwołania danego członka zarządu. Jeżeli um. (statut) sp. nie stanowi nic innego, sam fakt odmowy udzielenia absolutorium nie "wymusza" odwołania członka organu. Jednocześnie jednak odmowa udzielenia absolutorium stanowi naturalną i logiczną konsekwencję odwołania członka organu sp. z pełnionej funkcji."

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY

Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl