sobota, 13 czerwca 2009

Reprezentacja, prokura

Reprezentacja = stosunki zewnętrzne.

Sp. z o.o. reprezentuje= Zarząd.

Prawo członka zarządu do jej reprezentowania dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych sp.

Prawa członka zarządu do reprezentowania sp.:

  • nie można ograniczyć ze skutkiem prawnym wobec osób trzecich (O3),
  • można ograniczyć w stos. wewnętrznych.

Sposób reprezentowania:

  • określa um. sp.,
  • Jeżeli um. sp. nie zawiera żadnych postanowień = do składania oświadczeń w imieniu sp. wymagane jest współdziałanie 2 członków zarządu albo 1 członka zarządu łącznie z prokurentem.

Prawo reprezentowania sp., przysługuje członkom zarządu już od chwili ich powołania, niezależnie od zgłoszenia do KRS (wpis obowiązkowy, ale nie konstytutywny). Do rejestru składane są również wzory podpisów członków.

Oświadczenia składane spółce oraz doręczenia pism spółce mogą być dokonywane wobec 1 członka zarządu lub prokurenta.

Przepis lub um. sp. może przewidywać, że przed dokonaniem pewnych czynności zarząd musi uzyskać zgodę wspólników, RN lub zgromadzenia wspólników.

Brak zgody wymaganej przez ustawę = czynność nieważna, lecz może być konwalidowana w terminie 2 m-cy po złożeniu oświadczenia woli i ma wtedy moc wsteczną.

Brak zgody wymaganej przez um. so. = nie powoduje nieważności czynności, a jedynie odp. członków zarządu wobec sp.

Prokura = szczególnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanym przez przedsiębiorców podlegających obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Prokura obejmuje umocowanie do = czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa,

za wyjątkiem = zbycia przedsiębiorstwa, dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz zbywania i obciążania nieruchomości, do których to czynności jest wymagane pełnomocnictwo do poszczególnej czynności.

Nie można ograniczyć prokury ze skutkiem wobec O3, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Natomiast dokonanie przez prokurenta czynności wykraczającej poza zakres ustalony w KC traktowane jest jak przekroczenie pełnomocnictwa i dla swej skuteczności wymaga potwierdzenia przez sp. (mocodawcę) – art. 103 k.c.

Prokura może upoważniać jedną osobę do samodzielnego, jednoosobowego reprezentowania sp. (prokura samoistna lub oddzielna) albo przyznawać to prawo kilku osobom działającym łącznie (prokura łączna). Kierowane do przedsiębiorcy oświadczenia lub doręczenia pism mogą być dokonywane wobec jednej z osób, którym udzielono prokury łącznie.

Prokurę można ograniczyć do zakresu spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa (prokura oddziałowa).

Udzielenie i wygaśnięcie prokury przedsiębiorca powinien zgłosić do KRS (wpis obowiązkowy, ale nie konstytutywny). Zgłoszenie o udzieleniu prokury powinno określać jej rodzaj, a w przypadku prokury łącznej także sposób jej wykonywania. Do wniosku o wpis podmiotu podlegającemu obowiązkowi wpisu do rejestru (także w przypadku zmiany prokurenta) dołącza się uwierzytelniony notarialnie lub złożony przed sędzią lub upoważnionym pracownikiem sądu wzór podpisu prokurenta. Dane dotyczące prokurentów i prokury są zamieszczane w dziale 2 rejestru przedsiębiorców KRS.

Działając w imieniu przedsiębiorcy prokurent składa własnoręczny podpis + dopisek wskazującym na prokurę, chyba że z treści dokumentu wynika, że działa jako prokurent.

Prokura nie może być przeniesiona. Prokurent może ustanowić pełnomocnika do poszczególnej czynności lub pewnego rodzaju czynności (rodzajowych lub szczególnych – nigdy ogólnych).

Prokurentem może być jedynie osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Prokura powinna być pod rygorem nieważności udzielona na piśmie. Jeżeli dla ważności czynności prawnej wymagana jest szczególna forma nie jest wymagana szczególna forma udzielenia prokury (zawsze wystarczy forma pisemna). Ustanowienie prokury wymaga zgody wszystkich członków zarządu. Prokura może być w każdym czasie odwołana. Odwołać może każdy członek zarządu. Fakt odwołania należy zgłosić do rejestru.

Wygaśnięcie prokury powodują również:

  1. śmierć prokurenta,
  2. wykreślenie przedsiębiorcy z rejestru,
  3. ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy,
  4. otwarcie likwidacji przedsiębiorcy,
  5. przekształcenie przedsiębiorcy.

    Inne zasady reprezentacji.

    W um. m. sp. a członkami zarządu i w sporach =, sp. reprezentuje RN lub pełnomocnicy ustanowieni uchwałą ZW (art. 210 ksh). Działania podejmowane przez członków zarządu, jako reprezentantów sp. dotknięte są w tych przypadkach sankcją nieważności.

    Gdy jedyny wspólnik jest jedynym członkiem zarządu = czynność prawna m. wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego (o każdym przypadku dokonania takiej czynności prawnej notariusz zawiadamia sąd rejestrowy przesyłając wypis aktu notarialnego).

    Linki sponsorowane

    RADCA PRAWNY

    Obsługa prawna firm

    tel. 503-300-503
    www.matysiak-radcaprawny.pl