sobota, 13 czerwca 2009

Podwyższenie kapitału

Podwyższenie kapitału w sp. z o.o. może nastąpić przez:

  • utworzenie nowych udziałów lub
  • podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących,

Dwa sposoby:

  1. podniesienie zwykłe = wniesienie wkładów na pokrycie nowych (lub podwyższonej wartości) udziałów;
  2. kapitalizacja rezerw = (ze środków własnych) nie powoduje zwiększenia majątku, tylko przesunięcia księgowe z innych funduszy na kz – zawsze w trybie zmiany um. sp. – udziały w tak podwyższonym k.z. przysługują wyłącznie dotychczasowym wspólnikom w stosunku do ich dotychczasowych udziałów i nie jest wymagane złożenie oświadczenia o ich objęciu.

Dwa tryby postępowania przy podwyższaniu kapitału:

  1. Przez zmianę um. sp. – uchwała w tej sprawie zapada na ZW większością 2/3 głosów oddanych (chyba, że um. sp. przewiduje warunki surowsze) i ma formę aktu notarialnego;
  2. Na mocy uchwały wspólników – bez zmiany um. sp. (bezwzględną większością głosów) – dopuszczalne tylko, gdy w umowie sp. przewidziano taką możliwość, podając maksymalną wysokość k.z. i termin do którego podwyższenie może być zrealizowane.

Nie można na mocy uchwały, a tylko przez zmianę um. sp. gdy:

  • w wyniku podwyższenia k.z. miałoby dojść do zwiększenia świadczeń wspólników bądź uszczuplenia ich praw udziałowych lub przyznanych osobiście (to jest zmiana um. sp.) - art. 246§3 ksh
  • podwyższenie następuje ze środków własnych sp.

Prawo pierwszeństwa

Każdemu wspólnikowi przysługuje prawo pierwszeństwa do objęcia nowych udziałów w podwyższonym k.z. w stosunku do posiadanych udziałów (proporcjonalnie), jeżeli prawo to nie zostało wyłączone w umowie sp., bądź w uchwale o podwyższeniu k.z. Wspólnicy mogą postanowić, że tylko niektórzy z nich będą mieli pierwszeństwo, jak również mogą modyfikować proporcje objęcia kapitału w stosunku do posiadanych udziałów, jednak jej zmniejszenie stanowi uszczuplenie praw udziałowych, a uchwała zmieniająca umowę sp. w tym przedmiocie wymaga zgody wspólnika, którego to dotyczy. Takiego uszczuplenia można dokonać jedynie zmianą um. sp.

Prawo pierwszeństwa realizowane jest przez = złożenie oświadczenia woli do zarządu sp. + dokonanie wpłaty na podwyższony kapitał zakładowy, stosownie do obejmowanych udziałów lub przeniesienie aportu na sp.

Oświadczenie musi być złożone w terminie 1 m-ca od dnia wezwania wspólnika przez sp. Naruszenie terminu = utrata prawa pierwszeństwa.

Oświadczenia o objęciu udziałów w podwyższonym kz.

Każdy wspólnik musi złożyć oświadczenie w formie aktu notarialnego o objęciu nowych udziałów powstałych w wyniku podwyższenia k.z. (podwyższana wartość nominalna udziałów wskutek podwyższania k.z. również musi być objęta stosownym oświadczeniem, chociaż nie wynika to z ksh), a nowy wspólnik dodatkowo musi oświadczyć, iż przystępuje do sp.

Oświadczenia nie są wymagane, gdy podwyższenie jest realizowane ze środków własnych sp. oraz w przypadku nabywania własnych udziałów przez sp. lub gdy podniesienie kapitału zakładowego odbywa się na podstawie zapisów um. sp., na podstawie art. 257 § 3 ksh

W każdym przypadku podwyższenie kapitału zarząd zgłasza do KRS – wpis konstytutywny.

Do zgłoszenia należy dołączyć:

  • uchwałę o podwyższeniu;
  • oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady zostały w pełni wniesione;
  • oświadczenia wspólników o objęciu udziałów (forma aktu notarialnego).

Jeżeli podwyższenie nie zostało zarejestrowane = sp. ma obowiązek zwrotu wkładów.

Jeżeli cały kapitał nie zostanie objęty = uchwała o podwyższeniu – bez względu na to, czy została podjęta w trybie zmiany um. sp. czy też nie, staje się nieskuteczna.

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY

Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl